Femteklassare på besök – en investering i framtiden

2 maj 2025 | Skåne
Automationspartner i Helsingborg är ett av Teknikcollege samverkansföretag som öppnar upp och visar teknikbranschen för både stora och små! I år har man tagit steget in Helsingborgs stads långsiktiga satsning på samarbetet mellan skola och arbetsliv genom modellen SKAL.
Bild
Automationspartner i SKAL-samarbete

Under våren fick 75 femteklassare från Maria Parkskolan möjlighet att besöka företaget. Eleverna fick veta mer om hur maskiner byggs, vad de kan användas till och även prova på programmering.

– Det här är en investering i framtiden, både för branschen och för samhället. Kanske inspirerar vi någon att en dag börja arbeta här, säger Susanna Ottosson, HR- och hållbarhetsansvarig på Automationspartner och ordförande för Teknikcollege i nordvästra Skåne.

Under rundturen i maskinmontaget visade tekniker Jonas en av företagets maskiner och berättade om den egna tillverkningen av maskindelar. Magnus och Anton som båda genomfört sina exjobb hos Automationspartner demonstrerade 3D-printning och kollaborativa robotar, med många nyfikna frågor från femteklassarna.

Att ta emot barn i en industrimiljö kräver planering, men enligt Susanna är det värt mödan.
– Det mesta går att lösa om man har vilja och intresse!

Besöket är en del av företagets långsiktiga arbete med att skapa intresse för teknik och visa unga vilka möjligheter industrin kan erbjuda.